Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia foetida)

Toprağa Sağlık Katıyoruz !

EİSENİA FOETİDA

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Çoğalma

Kırmızı Kaliforniya Solucanı uygun koşullarsa ayda en az 2 katına çıkabilir.

Üretim

Uygun koşullarda günde ağırlığı kadar mama tüketebilirler

Kırmızı Kaliforniya Solucanı,  40 yıla yakındır başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tarım sektöründe kullanılıyor. Kırmızı Kaliforniya solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida solucan gübreleri, toprağın dengesini düzenlemesi ve bitkileri beslemesi amacıyla üretilip kullanılır.

Bilim adamları, evlerde kompost üretiminin kolay olduğunu ama atıkların koku, küflenme vs. doğal dönüşümlerinden dolayı tüketicinin isteksiz davranacağını düşünerek, aslında yüzbinlerce yıldır toprakta bu görevi sessiz sakin yerine getiren solucanların bu iş için mucize bir çözüm olduğunu fark ettiler.

Çünkü solucanlar, evlerden çıkacak meyve, sebze, yumurta kabukları, çay, kahve posası, kâğıt vb. atıkları kokusuz, doğal bir şekilde kompostlaştırmaktaydılar.

Ve üstelik bu dönüşümden elde edilen gübre Solucan Gübresi (Vermicompost), solucanlarda bulunan sölom sıvısı sayesinde, diğer organik gübrelere oranla kat kat daha güçlü, verim arttırıcı, bitki hastalıklarına karşı direnç sağlayıcı olduğunu tespit ettiler.

Bu tespitler sonucu  özel yetiştirilmiş kültür solucanı Eisenia Foetida ya da dünyada bilinen adıyla Kırmızı Kaliforniya Solucanı dünya ile tanışmış oldu.