Geri Dönüşüm

 

Geri Dönüşüm ve Kaynakların Değerlendirilmesi

 

Çevre kirliliğini engellemenin ve doğal dengenin bozulmasını engellemenin en önemli yöntemlerinden birinin geri dönüşüm yani kaynakların değerlendirilmesi olduğunu biliyor muydunuz?

Kullandığınız plastik, cam, kağıt vb. malzemeleri çöpe atmak ve çevre kirliliğine neden olmak yerine bu malzemeleri geri dönüşüm kapasitesi bulunan fabrikalara gönderebilir ve sizin için küçük çevre ve dünya için önemli bir işe imza atabilirsiniz.

Peki; geri dönüşüm nedir? İlk ne zaman ortaya çıkmıştır?

 

Yeryüzündeki geri dönüşüme müsait olan malzemelerin yani kaynakların birtakım geri dönüşüm işlemlerine tabi tutulmalarına, bu işlemler sonucunda hammadde olarak kullanılmak üzere hazırlanmalarına ve yeniden imalat sürecine katılmalarına ‘geri dönüşüm’ adı verilir.

Böylelikle çevreyi kirleten ve insan sağlığını tehdit eden malzemeler; tekrar değerlendirilir. Örneğin; daha önce kullanılmış olan bir kağıt parçası; geri dönüşüm işlemlerine tabi tutulduğu takdirde bu kağıt tekrar kağıt olarak imal edilebilir. Bu durumda hava kirliliği en az %74, su kirliliği en az %35 engellenmiş olur. Aynı zamanda miktarı bir ton olan kağıt parçasının geri dönüşüm ile tekrar imalat sürecine katılması ortalama 8 ağacın kesilmesinin engellenmesi anlamına gelir. Bu durum da oksijen kaynaklarımızın daha az tüketilmesini beraberinde getirir. Bu örnekten de anlayabileceğimiz gibi son dönemlerde ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan ‘geri dönüşüm’ aslında çevreyi korumamızın ve doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanmamızın en önemli ve en gerekli yöntemlerinden biridir.

Geri Dönüşümün Tarihçesi

 

Geri dönüşüme ilk kez 2. Dünya savaşı sonrası süreçte kaynakların azalması ve Avrupalı insanların ihtiyaçlarını karşılayamamaya başlaması ile başvurulmuştur. Devletler tarafından yürütülen ortak kampanyalar sonrasında halk geri dönüşüme teşvik edilmiş; bu alanda birçok aktivite düzenlenmiştir.

Günümüzde Japonya gibi doğal kaynaklar açısından sınırlı olan ülkelerde geri dönüşüm politikalarının hala devam ettiğini de ifade edebiliriz.

Geri Dönüşüm Kaynakları Nelerdir?

 

Cam, kağıt, plastik, piller, motor yağı, organik ve elektronik atıklar, demir, tekstil malzemeleri, ahşap, metal, beton, alüminyum, akümülatörler geri dönüşebilir en önemli geri dönüşüm kaynakları arasında yer alırlar.

Geri dönüşümün önemini aşağıdaki örneklerle daha iyi kavrayabileceğinizi düşünüyoruz:

  • Plastiğin geri dönüşümde kullanılması; ülkemizde enerji tasarrufunun sağlanmasına olanak tanır. Örneğin 1 ton plastiğin geri dönüşümle tekrar imalat sürecine katılması; 14bin kWh enerji tasarrufu anlamına gelir.
  • Cam asfalt ve beton katkısı olarak geri dönüşüm esnasında kullanılan cam parçalarının geri dönüştürülmesi; benzin tasarrufuna imkan tanır. Ortalama 1 ton cam kırığının geri dönüştürülmesi ile 100 litre civarında benzin tasarrufu sağlanır.

Kısacası geri dönüşümün faydaları; saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Geri Dönüşümün En Önemli Faydaları Nelerdir?

  • Çevre kirliliği engellenir ve çevre korunmuş olur.
  • Geri dönüşüm politikaları sayesinde kaynaklar daha ekonomik ve etkin bir şekilde kullanılır.
  • Geri dönüşüm sayesinde insan sağlığını tehdit eden çöp alanların miktarı azalır.
  • Enerji verimliliğinde artış meydana gelir.
  • Ülke ekonomisi canlanır.

Solucan gübresine yönelerek sizler de geri dönüşüme katkıda bulunabilir; daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre yaratılması yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

 

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir