Küresel Isınma

Küresel Isınma

 

En genel tanımıyla başta karbondioksit olmak üzere sera etkisi yaratan birtakım gazların denizlerdeki ve yer kabuğundaki sıcaklık artışına neden olması şeklinde tanımlanan küresel ısınma; geleceğimizi tehdit eden önemli bir olgu ve sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Su buharı, metan, ozon ve karbondioksit gazlarının atmosfere salınması şeklinde ortaya çıkan küresel ısınma; adeta bir sera etkisi yaratarak, evrenimizde başta çölleşme vb. iklimsel değişiklikler olmak üzere pek çok olumsuz sonuç ile karşılaşmamıza neden oluyor.

Peki; küresel ısınmanın nedenleri nelerdir?

 

Küresel ısınmaya adeta zemin hazırlayan en önemli nedenlerin petrol, doğal gaz, kömür vb. fosil yakıtların aşırı kullanımı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu fosil yakıtların gereğinden fazla kullanılması; karbondioksit, azot ve metan oksitleri gibi zehirli gazların atmosfere salınmasını beraberinde getiriyor. Sonuç olarak; dünyanın ısı dengesinin korunmasını sağlayan, atmosferin stratosfer isimli tabakasında oluşan gazların ve su buharının yani sera gazlarının artması; küresel ısınmaya neden oluyor.

Bu gazların artması yüzünden zarar gören doğal sistem; güneşten gelen ışınları daha yüksek miktarda geçiriyor ve bu durumda da yeryüzündeki sera etkisinde artış görülüyor.

Sera etkisi yüzünden yeryüzündeki sıcaklık ortalamaları artarken, bu durum da küresel ısınmayı her geçen gün daha da artan bir oranla tetikliyor.

Küresel Isınmanın Sonuçları

 

 • Küresel ısınma; her şeyden öte yeryüzünde iklim değişikliklerine sebep oluyor; iklim değişikliklerine bağlı olarak da televizyonlardaki haberlerde sıklıkla rastladığımız şiddetli kasırgaların, sellerin, çölleşmelerin ve uzun dönemli kuraklıkların sayısı gitgide artıyor.
 • Sera etkisi ile denizlerin aşırı ısınması; buzulların erimesine neden olduğu için kutuplardaki buzulların erimesi hızlanıyor. Sonuç olarak da kutup buzullarının hızlı bir şekilde erimesi; kıyıların tamamen buzul suları altında kalmasına aracılık ediyor. Bu da insan ve hayvanların yeryüzünde yaşayabilecekleri alanın gitgide daralması anlamına geliyor. Uzmanlara göre küresel ısınmanın bu şekilde devam etmesi sonrasında pek çok hayvan ve insanın doğal yaşam alanı sular altında kalacak ve bu durum; canlıların büyük bir bölümünün hayatını kaybetmesi ile sonuçlanacak!
 • Deniz sularındaki ısınmanın su kaynaklarını tüketmesi ve tüm canlıların susuzluk gibi zor bir durum ile karşılaşması da küresel ısınmanın en önemli sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.
 • Aynı zamanda yeryüzündeki sıcaklık artışı; kuraklaşmayı, orman yangınlarını ve çölleşmeyi de tetikliyor.

Küresel Isınmayı Kontrol Altına Almak İçin Neler Yapılmalı?

 

 • Günlük yaşamda kömür, doğal gaz gibi zehirli gazları daha az kullanın.
 • Et tüketimini sınırlandırın
 • Standart ampul yerine yılda 75 kg karbondioksit tasarrufu sağlayan LED ampul kullanın.
 • Fosil yakıtlı araç kullanımını sınırlandırın. Ulaşım amacıyla kendi aracınızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarına ya da bisiklete binmeyi tercih edin.
 • Mümkün olduğunca sıcak su tüketiminden kaçının.
 • Her yıl düzenlenen ağaç dikim aktivitelerine sizler de katılın.
 • Suni gübre kullanmaktan kaçının. Organik tarıma yönelerek; küresel ısınmayı önleme yolunda oldukça önemli bir adım atabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir